#22 آیا حق با جورج اورول بود؟

حتما شنیدید که بسیاری از اهالی سیاست مدام آه و ناله می‌کنند که جهان داره به سمت کابوس‌هایی که جورج اورول در کتاب ۱۹۸۴ به تصویر کشیده بود پیش می‌ره. به اختصار یعنی، دنیایی با حکومت‌هایی تمامیت‌خواه که در اون «برادر بزرگ» ما رو زیر نظر داره.

نویسنده‌ی منبع این اپیزود پادکست مختصر و مفید می‌گه، اگر چنین چیزی واقعیت داشت شما دیگه نمی‌بایست پاتون رو از خونه بیرون می‌گذاشتید. او می‌گه این ترس از نظارت دائمی توسط دولت اشتباهه، همانطور که پیش‌بینی‌های اورول در شاهکار ادبی-سیاسیش یعنی ۱۹۸۴، اشتباه بود.

در این اپیزود پادکست مختصر و مفید که بر اساس کتاب Orwell’s Revenge نوشته‌ی پیتر هوبر تهیه شده، خواهید شنید که چرا ماشین‌ها دوست ما هستند و نه دشمن ما، چرا آزادی انتخاب از برابری با ارزش‌تره و چرا جورج اورل خود گرفتار دوگانه‌باوری بوده.

من اردشیر طیبی هستم و شما به اپیزود بیست و دوم پادکست مختصر و مفید گوش می‌کنید.

منبع:

Orwell’s revenge; by Peter W. Huber

پاسخ دهید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود.

Site Footer

Sliding Sidebar

درباره‌ی من

درباره‌ی من

من اردشیر طیبی هستم. اوایل تابستان ۱۳۹۸ بود که تصمیم گرفتم به کنج‌کاوی‌هایم نظمی بدهم و نتایج آن را با دیگران هم به اشتراک بگذارم. حاصل، پادکستی است به نام «مختصر و مفید» که محتوایش کنج‌کاوی در تاریخ، سیاست و علم است. متن اپیزودها و مطالب مرتبط با آنها در این وبلاگ منتشر خواهند شد.

من در شبکه‌های اجتماعی

مختصر و مفید در شبکه‌های اجتماعی

راه‌های شنیدن

Listen on CastBox

Listen on Google Play Music