#30 مصرف‌گرایی

زندگی انسان تا سال ۱۸۰۰ میلادی همانقدر سخت و خشن بوده که در تمام هزار و هشتصد سال قبل از اون بود. برای هزاران سال پیاپی ملت‌ها در سراسر دنیا به معنای واقعی کلمه فقیر بودند و تولید ناخالص داخلی از سالی به سال بعد کمترین تغییری نمی‌کرد. با این حال، در اوایل قرن هجدهم تحولی شگفت‌انگیز رخ داد که همه‌چیز را تغییر داد و آن رشد اقتصادی و افزایش دستمزد کارگران بود. این تحول که با افزایش کیفیت زندگی پایین‌ترین طبقات جامعه همراه بود، مشکلاتی هم در پی داشت و به سرعت مرز بین آنچه که ما واقعا نیاز داریم و آنچه که صرفا می‌خواهیم را مخدوش کرد. به این تحول به اختصار «مصرف‌گرایی» می‌گویند.

در این اپیزود پادکست مختصر و مفید خواهید شنید که مصرف‌گرایی از کجا سربرآورد و چه تاثیری بر روی زندگی ما گذاشته است. همچنین به دنبال این سوال خواهم رفت که آیا امیدی هست که ما انسان‌های مدرن در عین حال که مزایای مصرف‌گرایی را حفظ کنیم، از چنگال ابعاد منفی آن رها شویم یا خیر.

منبع: School of Life

لینک‌های مرتبط:

نسخه‌ی ویدیویی این اپیزود در کانال یوتیوب مختصر و مفید

برخی از آثار کلاس اولدنبرگ

پاسخ دهید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود.

Site Footer

Sliding Sidebar

درباره‌ی من

درباره‌ی من

من اردشیر طیبی هستم. اوایل تابستان ۱۳۹۸ بود که تصمیم گرفتم به کنج‌کاوی‌هایم نظمی بدهم و نتایج آن را با دیگران هم به اشتراک بگذارم. حاصل، پادکستی است به نام «مختصر و مفید» که محتوایش کنج‌کاوی در تاریخ، سیاست و علم است. متن اپیزودها و مطالب مرتبط با آنها در این وبلاگ منتشر خواهند شد.

من در شبکه‌های اجتماعی

مختصر و مفید در شبکه‌های اجتماعی

راه‌های شنیدن

Listen on CastBox

Listen on Google Play Music